השקעות נדל"ן בברלין

מדוע ישראלים קונים נדל”ן בברלין מאז המשבר של 2008?

מדוע ישראלים קונים נדל”ן בברלין מאז המשבר של 2008?
אהבת? דרג

ברלין נחשבת לעיר מיוחדת במינה. מצד אחד, זוהי הבירה של גרמניה, המדינה שנחשבת לקטר הכלכלי של אירופה. מצד שני, זוהי עיר צעירה ותוססת. בשורות הבאות נבקש לספר מדוע, בעצם, ישראלים קונים נדל”ן בברלין מאז המשבר של 2008. את העובדות המרכזיות סיפק לנו אורן קובי, שהינו איש נדל”ן בעל וותק וניסיון בנדל”ן מעבר לים.

השקעות נדל"ן בברלין
השקעות נדל”ן בברלין

לא בונים מספיק

אחת ההשלכות של המשבר בנדל”ן של שנת 2008 הייתה החשש הגדול של קבלנים ליזום פרויקטים חדשים. אפילו כיום, למרות שעבר קרוב לעשור מאז המשבר המדובר, מספר התחלות הבניה בעיר עדיין נמוך למרות הביקוש שהינו ער מאוד. כאשר לא בונים מספיק דירות, ואנו מכירים את המציאות הזאת היטב מישראל, מחירי הנכסים צפויים להמשיך ולעלות. כיום, מגלמים עדיין מחירי הנכסים בעיר הזדמנות שכן התשואה על ההשכרה נאה בהחלט.

הרבה יותר זול מאשר בארץ

איש הנדל”ן אורן קובי מספר לנו כי מחירי הנכסים בברלין הרבה יותר נוחים מאשר בארץ. אי לכך, לא חסרים ישראלים שוויתרו כבר מזמן על רכישת נכס בארץ ומעדיפים להגשים את החלום בחו”ל. בברלין, יוקר המחיה נמוך באופן ניכר מהמקובל לא רק בארץ לא גם ביחס לערים אחרות בגרמניה. כתוצאה מכך, מושכת אליה העיר תושבים חדשים והביקוש למגורים בשכירות רק ממשיך ועולה. כיום, משקיעים עדיין מגלים כי נכס בברלין הינו זול יותר לעומת ערים מרכזיות אחרות כגון פרנקפורט או מינכן.

כולם מתגוררים בשכירות

לא נסיים לפי שנספר כי בברלין כולם גרים בשכירות. זו איננה הגזמה, גם אם זה נשמע כך. בעלי נכסים בין התושבים כמעט ולא קיימים, כאשר 9 מכל 10 ברלינאים מתגוררים בשכירות. בסביבה כזאת, עם מחירים נוחים ותשואה נאה – אין פלא שהישראלים ממשיכים לקנות נכסים בעיר.

 

מאת

אורן קובי

אורן קובי מנכ"ל חברת אדמה א.ר. לוג'יסטיק נדל"ן