מה הם סיכוני ההשקעה בחו”ל ואיך נמנעים מהם?

מה הם סיכוני ההשקעה בחו”ל ואיך נמנעים מהם?
אהבת? דרג

תחום ההשקעות בחו”ל הוא תחום מורכב. מחד, רבים מכירים חבר שנהנה מהכנסה מנכס מניב באירופה או בארה”ב למשך שנים, עם חברת ניהול אמינה.

אחר הצטרף לקבוצה שהשקיעה בפרוייקט מוצלח שנמכר תוך מספר שנים במחיר הגבוה כפליים ממחיר ההשקעה. עם זאת, הידיעות בתקשורת מציינות גם הרבה מאד פרוייקטים כושלים, או “עקיצות” מכוונות של יזמים שהתחזו למשקיעי נדל”ן, ופיתו משקיעים בלתי מנוסים להצטרף לעסקאות פיקטיביות או בלתי רווחיות. אז מהם הסיכונים של השקעה בחו”ל, ואיך תוכלו להימנע מהם?

בדיקה מקיפה תחסוך עגמת נפש

על מנת לענות על השאלה דיברנו עם אורן קובי, איש נדל”ן בעל וותק וניסיון בנדל”ן אירופאי. קובי מכיר את הישראלים שנפגעו כמו גם את הישראלים שמשיגים תשואות נפלאות בברלין ובמדינות נוספות באירופה.

“לפני שנכנסים לעסקה חשוב לנתח היטב את הפרטים השונים המוצעים לכם. לא להסתפק רק בשורה התחתונה, אלא להבין מאיפה מגיעה התשואה. יש לבדוק האם מדובר בנכס בנוי שמשופץ ונמכר ברווח (עסקת “פליפ”), או בפרוייקט משותף למספר משקיעים ולחברה יזמית מקומית שבונה בניין או מספר יחידות על שטח ריק. חשוב לדעת כמה יחידות צפויות להבנות, ובכל מקרה – האם החברה קיבלה את האישורים המתאימים”, מדגיש אורן קובי.

“תחום נוסף שחשוב לבדוק”, מוסיף אורן קובי “הוא הרקע של החברה המשווקת את הפרוייקט בארץ ושל היזמית במדינה שבה אתם משקיעים. פעמים רבות החברה המשווקת בארץ היא בעצם מתווך שמעולם לא ראה את הפרוייקט עצמו, והיא עובדת על אחוזים מכל פרוייקט שהצליחה לשווק.

חברות אחרות מושקעות בעצמן בפרוייקט, ולכן יש להן את אותו האינטרס שיש לכם כמשקיעים שהפרוייקט יצליח. מסיבות אלו, יש לוודא בדיוק מי הם השחקנים ובעלי האינטרסים בכל פרוייקט”.

לסיכום, כמו במרבית תחומי ההשקעות, הכנת שיעורי בית מראש יכולה לחסוך לכם עגמת נפש בעתיד. השקיעו, תנו לכסף לצמוח – אך בזהירות.

מאת

אורן קובי

אורן קובי מנכ"ל חברת אדמה א.ר. לוג'יסטיק נדל"ן