מה הן תחזיות מחירי הנדל”ן לעיר ברלין?

מה הן תחזיות מחירי הנדל”ן לעיר ברלין?
אהבת? דרג

ברלין היא הלהיט של משקיעי הנדל”ן בשנים האחרונות. ביקוש קבוע של שוכרים פוטנציאליים מכל רחבי אירופה, מחירי שכירות העולים ב-5% מדי שנה, עליה הדרגתית ויציבה של מחירי הנכסים ושינויי חקיקה המיטיבים עם משקיעים מקומיים ועם משקיעי חוץ – כל אלה מנבאים רק טוב למשקיעי הנדל”ן.

שאלנו את אורן קובי, איש נדל”ן בעל וותק וניסיון בנדל”ן אירופאי, מה הוא צופה בשנים הקרובות שיהיו מחירי הנדל”ן בברלין, והתמלאנו אופטימיות זהירה.

מחירה של דירה ממוצעת בברלין, מסביר אורן קובי, עומד כיום על כמאה אלף יורו, ועם הירידה העצומה של היורו, במיוחד ביחס לדולר, עכשיו הזמן לרכוש – כאשר גם המחירים נמוכים יחסית ביחס לצפוי בשנים הקרובות, וגם שער היורו עדיין נמוך.

הכלכלה של גרמניה היא בין היציבות באירופה, וכאשר מדינות אחרות נפגעו קשות מהמשבר הכלכלי, המדיניות המאופקת של גרמניה אפשרה לה לצלוח את המשבר בקלות. הגירה חיובית של צעירים משכילים המגיעים לעבוד באופן חוקי מכל רחבי אירופה, ומעדיפים לשכור דירה על לרכוש אחת, הופכת את שוק הנדל”ן בברלין לתוסס במיוחד.

עליה יציבה של מחירי הנכסים לאורך שנים

אורן קובי לא רק מדבר. הוא מושקע בעצמו בעיר ורואה את ההשקעה מחזירה את עצמה במהירות, לא רק כשכירות חודשית, אלא גם מעליה של מחירי הנכסים בכל שנה. אם בעבר ניתן היה לקנות נכסים ב-75 אלף יורו, היום מחירי אותם הנכסים מגיעים למאה אלף יורו ויותר.

ברלין, שהיום היא היצואנית השלישית בגודלה בעולם של מוצרי פלדה, תעשיית הרכב ועסקים קטנים בעלי חוסן עצום, מעסיקה היום כ-14 מיליון עובדים. חברות בינלאומיות רבות כמו אמזון ואחרות פותחות בה סניפים בהם מועסק כוח אדם צעיר ונמרץ מרחבי אירופה, ומספר הולך וגדל של עובדים ממעמד סוציואקונומי בינוני ובינוני-גבוה מציפים את העיר.

לקנות עכשיו – לפני שהמחירים יעלו אף יותר

אורן קובי מסביר: “רבים ניסו להספיק ולהשיג מגדלי דירות בניו יורק כאשר מחירי הדיור החלו לעלות. בזכות רגולציה כבדה המחירים מטפסים מעלה, אך בקצב הרבה יותר מתון, ולא נוצרת בועת נדל”ן – כך שהתשואה עדיין אטרקטיבית ממחירי השכירות החודשית, אך במבט קדימה נראה שמימוש הנכסים בעוד כמה שנים יהיה ריווחי אף יותר למי שיקנה נכסים בעיר בתקופה הקרובה”.

מאת

אורן קובי

אורן קובי מנכ"ל חברת אדמה א.ר. לוג'יסטיק נדל"ן