מי מסתער על שוק הנדל”ן בפולין?

מי מסתער על שוק הנדל”ן בפולין?
אהבת? דרג

9 שנים עברו מאז המשבר של 2008, ומשקיעי הנדל”ן הישראליים חוזרים לבחון את הפוטנציאל הקיים בשוק הפולני. מה מציעה העיר המזרח אירופאית בשונה מחברותיה המערביות?

צמיחה של 8% בשנה בתוצר לנפש

הזלוטי חזק מאי פעם, פולין צומחת ב-3.5% בשנה והאבטלה במדינה ברמה של 5%. אין ספק ששיעורי הרווחיות שם גבוהים יותר בהשוואה למדינות אירופה ולישראל.

הפעילות הישראלית בפולין הואצה משמעותית בשנים האחרונות. המדינה מתפתחת מאוד, הביקוש לדירות גדול גם הוא, והמחירים לדירה של 50 מ”ר נעים בין 350-450 אלף שקל, וצריך להביא הון עצמי של 15%-20% סך הכל. על מחירים אלה התשואה על השכירות היא 5%-6% – מחירים שבארץ ממש לא קיימים.

“ההתעניינות של הישראלים בפולין שיפרה באופן ניכר את הסביבה הכלכלית שלה.”, מסביר אורן קובי.

הכלכלה הפולנית, שהיא השמינית בגודלה באיחוד האירופי, צמחה ברבעון האחרון של 2017 בכ-4%. למען ההשוואה, הפעם האחרונה שקצב הצמיחה היה גבוה כל כך היה ברבעון האחרון של 2015.

בכל השנים האחרונות פולין שמרה על שיעורי צמיחה של 2.5%-4.5%, והשנה היא עתידה לצמוח בכ-3.5%. הצמיחה הזו נתמכת בהגירה חיובית ממדינות מזרח אירופה ובהגירה פנימית לערים הגדולות כמו וורשה וקרקוב.

על רקע ההגירה החיובית והצמיחה במשק, במהלך 2016 הוצאו למכירה בששת הערים הגדולות בפולין כ-65 אלף דירות חדשות, כ-25% יותר מאשר בתקופה המקבילה בשנה לפני כן, ונמכרו 20% דירות יותר מאשר ב-2015.

“אנחנו רואים את פולין צומחת רבעון אחר רבעון. המדינה נתמכת על ידי האיחוד, ובשנים האחרונות שיפרה את התשתיות שלה באופן ניכר, כך שמשקיעים נוהרים להשקיע בה. תחומי ההשקעה של הישראלים בפולין היום הרבה יותר מגוונים מבעבר.” , מסביר קובי.

מאת

אורן קובי

אורן קובי מנכ"ל חברת אדמה א.ר. לוג'יסטיק נדל"ן